Defensie en veiligheidssubsidies bieden nieuwe groeikansen voor hightech bedrijven. Daarbij ligt de focus op strategische autonomie en dual-use innovaties. Europese programma’s zoals EDF (R&D en ontwikkeling), EUDIS (disruptieve technologie en mkb) en EDIP (industriële opschaling) spelen hierin een belangrijke rol.
Deze programma’s worden vervolgens aangevuld met nationale cofinanciering en regionale routes, zoals EFRO en OP Zuid. Voor cybersecurity bestaan daarnaast kansen via Digital Europe en het European Cybersecurity Competence Centre (ECCC).
Het speelveld is bovendien breed. Het loopt van maritieme systemen en onbemande technologie tot sensoren, IT en tactische communicatie. Succesvolle deelname vraagt daarom sterke consortia, duidelijke eindgebruikers en strikte compliance. Een ervaren subsidiepartner zoals HGM kan bedrijven daarbij helpen om kansen te selecteren, partners te vinden en een sterke aanvraag te ontwikkelen.

Defensie en veiligheid zijn in Europa en Nederland snel belangrijker geworden. Waar het eerder vooral een beleidsthema was, is het nu steeds vaker een duidelijke innovatieprioriteit.
De Nederlandse overheid koppelt deze ontwikkeling aan strategische autonomie. Door toenemende geopolitieke spanningen groeit de noodzaak om sneller te innoveren. Tegelijkertijd wil Nederland daarbij samenwerken met Europese partners om de weerbaarheid te vergroten.
Nieuwe technologie speelt daarbij een belangrijke rol. Zo gaat het bijvoorbeeld om autonome systemen, slimme drones en kunstmatige intelligentie. Europese innovatiesubsidies moeten Nederlandse bedrijven helpen om deze technologieën sneller te ontwikkelen en toe te passen.
Voor innovatieve bedrijven betekent dit bovendien een groter speelveld. Veel technologie wordt tegenwoordig gezien als dual-use. Dat betekent dat civiele innovaties ook inzetbaar zijn voor defensie- en veiligheidstoepassingen.
Het Europees Defensie Fonds (EDF) biedt volgens RVO verschillende mogelijkheden op dit gebied, bijvoorbeeld rond cyberveiligheid, medische tegenmaatregelen en technologie voor hernieuwbare energie.
De Nederlandse Industrie voor Defensie en Veiligheid (NIDV) laat zien hoe breed de sector is. Het gaat allang niet meer alleen om klassieke wapensystemen.
Ongeveer driehonderd bedrijven en kennisinstellingen zijn aangesloten bij de NIDV. Zij werken in verschillende domeinen, zoals:
De sector omvat de volledige levenscyclus van defensiematerieel. Dat loopt van onderzoek en ontwikkeling tot productie, onderhoud en ondersteuning.
Hierdoor ontstaan kansen voor veel verschillende bedrijven. Denk aan hightech maakbedrijven, ICT-specialisten, cybersecuritybedrijven, droneontwikkelaars en logistieke partijen.
In een actieagenda over productie- en leveringszekerheid benadrukt NIDV dat Nederland moet investeren in zowel bestaande als nieuwe technologie. Voorbeelden zijn onbemande systemen, ruimtevaart, slimme materialen en maritieme technologie.
Ook digitale veiligheid krijgt veel aandacht. Het Foxtrot-programma van NIDV laat zien hoe belangrijk communicatie-technologie is. Moderne defensie vraagt betrouwbare en veilige communicatie tussen mobiele platformen.
Daarbij spelen verschillende technologieën een rol:
Vaak worden civiele technologieën gecombineerd met militaire systemen. Voorbeelden zijn 4G, 5G, wifi en satellietcommunicatie.
Voor R&D in defensie is het European Defence Fund (EDF) het belangrijkste Europese subsidieprogramma.
Het programma loopt van 2021 tot 2027. Het ondersteunt onderzoek en ontwikkelingsprojecten in de Europese defensie-industrie. De belangrijkste doelen zijn meer innovatie, een sterkere industrie en grotere technologische soevereiniteit. Het financieringsniveau verschilt per type project.
Onderzoeksprojecten kunnen tot 100% subsidie ontvangen. Ontwikkelingsprojecten krijgen meestal gedeeltelijke financiering. Volgens RVO ligt dat vaak tussen 20% en 90%, afhankelijk van het projecttype.
De grootste uitdaging ligt vaak niet in de technologie. Samenwerking en compliance vormen meestal de grootste drempels.
EDF-projecten worden meestal uitgevoerd in internationale consortia. In de standaardvorm bestaat zo’n consortium uit minimaal drie organisaties uit drie EU-lidstaten. Bij disruptieve technologie kan een kleiner consortium soms ook mogelijk zijn. Noorwegen telt hierbij als geassocieerd land mee.
Ook eigendom en zeggenschap spelen een rol. Bedrijven die onder controle staan van een organisatie buiten de EU of Noorwegen kunnen een nationale eligibility verklaring nodig hebben om deel te nemen.
De Europese Commissie publiceert jaarlijks een EDF-werkprogramma via DG DEFIS. In het huidige programma staan 31 onderwerpen.
Een deel van het budget gaat naar de EU Defence Innovation Scheme (EUDIS). Deze regeling stimuleert disruptieve technologie voor defensietoepassingen.
Binnen het programma is ongeveer:
EUDIS richt zich vooral op mkb-bedrijven en startups. Dit geldt vooral voor bedrijven die nog niet sterk in de defensieketen zitten.
De regeling biedt open calls voor onderzoek en ontwikkeling. Daarbij kan financiering oplopen tot:
De scope is bewust breed. Digitale technologie, energie-innovaties en surveillancesystemen komen allemaal in aanmerking. Belangrijk is dat de innovatie bijdraagt aan inzetbaarheid, veiligheid of duurzaamheid van defensiemissies.
Naast onderzoek groeit ook steeds meer de aandacht voor industriële productie.
Het European Defence Industry Programme (EDIP) ondersteunt daarom de opschaling van de Europese defensie-industrie. Het programma richt zich onder meer op productiecapaciteit, supply chains en gezamenlijke aanbesteding.
Voor dit programma is ongeveer €1,5 miljard subsidie beschikbaar. Daarnaast is binnen dit budget €300 miljoen gereserveerd voor steun aan de Oekraïense defensie-industrie.
Hierdoor verschuift de Europese focus. Niet alleen onderzoek krijgt subsidie, maar steeds vaker ook productie en industriële samenwerking.
Nederland probeert Europese subsidieprogramma’s toegankelijker te maken voor bedrijven.
Het ministerie van Defensie werkt hierbij samen met RVO. Deze samenwerking moet ervoor zorgen dat Nederlandse bedrijven makkelijker toegang krijgen tot Europese innovatiesubsidies.
Een belangrijk instrument is nationale cofinanciering bij EDF-voorstellen. In 2026 blijft Defensie deze cofinanciering aanbieden.
Bij de beoordeling kijkt Defensie vooral naar twee aspecten:
Voor bedrijven die nog geen groot EDF-consortium hebben, bestaan ook kleinere regelingen. Een voorbeeld is KIEM Defensie van Regieorgaan SIA en Defensie.
Deze regeling richt zich op praktijkgericht onderzoek. In 2026 bedraagt het subsidieplafond €840.875. Er zijn twee indienmomenten.
Het consortium moet minimaal twee praktijkpartners bevatten. Minstens één daarvan moet een defensieonderdeel zijn. Daarnaast moeten praktijkpartners minimaal 25% cofinanciering leveren.
Ook regionaal ontstaan kansen. Binnen EFRO / OP Zuid komt een openstelling voor defensie- en dual-use innovaties.
Voor 2026 is ongeveer €10,9 miljoen beschikbaar voor:
De subsidie kan oplopen tot 50% van de projectkosten met een maximum van €1,5 miljoen per project.
Projecten moeten worden uitgevoerd door een samenwerkingsverband van minimaal twee partners. Daarbij ligt de nadruk op deelname van het mkb.
De regeling richt zich op technologiegebieden zoals:
Hierdoor groeien defensieprioriteiten en hightech innovatieprogramma’s steeds dichter naar elkaar toe.
Niet alle relevante subsidieprogramma’s vallen direct onder defensie.
Voor cybersecurity bestaan verschillende calls binnen het Digital Europe Programme. Deze worden uitgevoerd via het European Cybersecurity Competence Centre (ECCC).
Het totale budget van deze calls kan oplopen tot €50 miljoen.
De focus ligt op:
In Nederland ondersteunt NCC-NL bedrijven bij deze programma’s. Dit nationale Cybersecurity Coördinatiecentrum helpt bedrijven bij het vinden van partners en financiering.
Bedrijven die willen groeien via defensie- en veiligheidssubsidies krijgen te maken met extra complexiteit.
Projecten vereisen vaak:
EDF-projecten zijn daar een goed voorbeeld van. Naast technologie spelen consortiumregels en eigendomsstructuren een belangrijke rol.
HGM is gespecialiseerd in subsidies voor hightech innovatieprojecten. Die ervaring helpt bedrijven om kansen beter te selecteren en partnerschappen goed te organiseren.
Daarnaast helpt HGM bij het ontwikkelen van sterke subsidievoorstellen. Zo kunnen bedrijven zowel technologisch als subsidie-technisch een overtuigend project neerzetten.
Daarom is HGM voor veel organisaties een logische partner. Niet omdat defensie fundamenteel anders is, maar omdat internationale consortia en subsidieregels veel ervaring en projectdiscipline vereisen.
Twijfel niet en neem contact op via 085 020 11 05 of contact@hgm.eu of plan een gratis adviesgesprek in.
Adviseur defensie en hightech innovatie
e.schijndel@hgm.eu
array(0) {
}
NULL
NULL